Yabancı Diller Yüksekokulu

Yüksekokulumuzda Oryantasyon Günleri Gerçekleştirildi

30.09.2022

2022-2023 Akademik Yılı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce ve İspanyolca sınıflarına yeni kayıt yaptıran öğrencilere, üniversiteyi ve yüksekokul ve sistemini tanıtmak amacıyla 19-20 Eylül 2022 tarihlerinde iki gün süren bir Oryantasyon Programı gerçekleştirildi.

İMÜ Tuzla-Orhanlı Yerleşkesinde gerçekleştirilen programın ilk gününde Öğr. Gör. Tülin TÜRNÜK tarafından yapılan açılışın sonrasında Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan aziz büyüklerimiz ve atamız ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için hocalarımız, memurlarımız ve öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşımız okundu.

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ferdane DENKCİ AKKAŞ açılış konuşmasını gerçekleştirmesinin ardından Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Görkem BEYDİLLİ ve Öğr. Gör. Burcu UZUNÖNER AYDIN hazırlık sınıflarının işleyişi genel ilgili bilgiler verdi. Daha sonra Müfredat ve Materyal Geliştirme Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Asiye BAŞTÜRK BEYDİLLİ hazırlık programının müfredatı, kullanılan kitaplar ve verilen ödevler ile ilgili bir bilgilendirme konuşması yaptı. Oryantasyon programının ilk gününün sonunda daha önceden hazırlık sınıflarında eğitim almış iki öğrencinin katılımıyla bir öğrenci paneli düzenlendi. Hazırlık sınıflarına yeni kayıt yaptırmış öğrencilere kendi deneyimlerini aktardılar.

Oryantasyon programının ikinci gününün açılışının ardından Yabancı Diller Yüksekokulu hocalarından Öğr. Gör. Canan ÇAKAR “Nasıl öğreniyoruz?” adlı interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Etkinlikte bireylerin öğrenme tercihleri, öğrenme stilleri, zekâ tipleri ve çalışma stratejilerine yönelik paylaşımların yanı sıra öğrencilerin kendilerini tanımak için nasıl bir yol izleyebilecekleri konusunda paylaşımlar da yer aldı. Öğrenciler, etkinlik boyunca kendi deneyimlerini paylaşma fırsatı bulurken aynı zamanda kendilerini tanımaya yönelik testler hakkında da bilgi sahibi oldular.

Daha sonra, okulumuzda misafir ettiğimiz Abdullah Gül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tuba ARABACI ATLAMAZ “Let’s talk about Learning a Foreign Language/Dil Öğrenmek mi? Nasıl?” isimli bir konuşma yaptı. Dil öğreniminde motive olmanın önemiyle ilgili bilgi verdiği konuşmasına dışsal ve içsel motivasyon türlerini açıklayarak devam eden Dr. Öğr. Üyesi Tuba ARABACI ATLAMAZ, konuşmasını öğrencilerin çalışmalarını destekleyecek bazı kaynaklar önererek bitirdi.

Oryantasyon programının finalinde ise İngilizce Eğitim veren bölümlerde ders veren Öğretim Üyeleri lisans eğitimlerine devam edecek öğrenciler için Yabancı Diller Yüksekokulunda birer özel oturum düzenlediler. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk SARIOĞLU, Tarih Bölümünden Prof. Dr. İsmail Hakkı KADI, İngiliz Dili Eğitimi Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ferdane DENKCİ AKKAŞ ve Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Ahmet NOHUTÇU tarafından düzenlenen oturumlarda öğrenciler fakültelerinde eğitim alacakları bölümlere yönelik bilgilendirildi. İspanyolca Dili ve Edebiyatı bölümü için ise Yabancı Diller Yüksekokulu İspanyolca Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Yasemin TAŞDEMİR bir oturum düzenledi ve hem hazırlık sınıfları hem de fakültelerinden bölümleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi.