Yabancı Diller Yüksekokulu

Hazırlık Sınıflarını Bilgilendirme ve Motivasyon Toplantısı Yapıldı

21.10.2021

Yabancı Diller Yüksekokulunda 19 Ekim 2021 tarihinde saat 13.00’da, İngilizce Hazırlık öğrencilerimiz için çevrimiçi olarak Motivasyon Toplantısı gerçekleştirildi. YDYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Elif Kır Cullen'ın sunumuyla başlayan çevrim içi toplantı, Mesleki Gelişim Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Tuba İnan ve Erasmus Koordinatörü Öğr. Gör Dr. Onur Ertunç Sari’nin konuşmaları ile devam etti. Toplantıda, İngilizce öğrenme sürecinde motivasyonun önemi, İngilizceyi geliştirmek için yararlanılabilecek ek kaynaklar ile sosyal etkinlikler ve Erasmus konuları ele alındı. Ayrıca hazırlık sınıflarında kullanılan kitaplar, hazırlık çıkış seviyesi, toplam ders sayısı ve İngilizce hazırlık programı eşdeğerlik tablosu tanıtıldı. Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?,Nasıl Dil Öğrenebiliriz? Öğrenmek istediğimiz dile maruz kalmak için neler yapabiliriz? gibi çeşitli sorular üzerinde duruldu ve bu sorulara bazı öneriler getirildi.

“Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?” sorusuna cevaben bazı önemli nedenler dile getirildi. İngilizce bilmenin eğlenceli olduğu, özgüveni artırdığı,ve İngilizce bilince seyahat etmenin çok daha kolay olduğu ifade edildi.Ayrıca İngilizce bilmenin öğrencilerin farklı kültürlerle tanışmanısını ve onların farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olmasını sağlayabileceği vurgulandı. İngilizce bildiklerinde popüler kültürü yakından takip edebilileceklerini ve uluslararası aktivitelere, projelere ve/veya kulüplere katılabililecekleri belirtildi. “Nasıl Dil Öğrenebiliriz?” sorusuyla ilgili, dile maruz kalma ve motive olma gibi kavramlar dile getirildi. “Öğrenmek istediğimiz dile maruz kalmak için neler yapabiliriz?” sorusuna da çeşitli öneriler sunuldu. İlk olarak dersleri düzenli takip etmenin önemi vurgulandı.  Ders içi ve ders dışı bütün materyallerin ve çalışma kitaplarının mutlaka kullanılması bunlara ek olarak, onlar için hazırlanan ekstra ödevlerin mutlaka tamamlanması gerektiği üzerinde duruldu.

Öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmek adına takip edebileceği bazı sosyal medya hesapları onlarla paylaşıldı. (attim.tuttum, englishclasswithalex, englishlessonskype, fantastic phrasal, lingogrammers, ingiliz_cem). Youtube Kanalları (English Addict, EnglishClass101.com, VOA Learning English, English Listening Exercises, Learn English Through Stories, Lovely English Stories) örnek verildi. Kitap okuyarak Ingilizcelerini geliştirebileceklerini ve kütüphaneden okuma kitapları alabilecekleri belirtildi. Yine İngilizce çalışmak için Duolingo, Tandem gibi uygulamalardan bahsedildi. Müzik dinleyerek film izleyerek de kendilerini geliştirebilecekleri üzerinde duruldu. Filmler ve diziler için bazı siteler önerildi. (https://speechyard.com/video/)(https://engvideo.pro/en/films/). Haber sitelerine dikkat çekildi. (https://www.newsinlevels.com/). Son olarak İngilizceye maruz kalmak adına bloglar ve  İngilizce bilgisayar oyunlarından yararlanabilecekleri belirtildi. Sosyal etkinlikler başlığı altında IMU Proje Kulübünün sürdürdüğü konuşma kulubü ve uluslararası bir konaklama servisinden (Couchsurfing) bahsedildi.  Yurtdışı Fırsatlarına örnek olarak “Work and Travel”, “Interrail” ve Erasmus verildi. Erasmus programı hakkında bazı bilgiler paylaşıldı. Son olarak İMÜ Uluslararası Ofisi (https://uluslararasi.medeniyet.edu.tr/tr) ve Avrupa gençlik Portalı (https://europa.eu/youth/solidarity/countries-covered_tr) gibi organizasyonların bilgilerini de içeren bazı faydalı bağlantı adresleri paylaşıldı. Başarılı bir dönem geçirmeleri temennisiyle Motivasyon toplantısını sonlandırıldı.

İngilizce Hazırlık Birimi Bilgilendirme ve Motivasyon Toplantısı Sunumu için tıklayınız.