Yabancı Diller Yüksekokulu

Beklemeli ve 2020 Girişli İsteğe Bağlı Hazırlık Okumuş Öğrenciler İçin DBS ve İYS

31.08.2021

2019 ya da 2020 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş öğrencilerden İngilizce veya lisans alanı İngilizce olan programlara kayıtlı olup Hazırlık sınıfından başarısız olan öğrenciler (Beklemeli Öğrenciler) ile 2020 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş ve 2020-2021 akademik yılında isteğe bağlı Hazırlık okumuş olup Hazırlık sınıfından başarısız olan Türkçe programlara kayıtlı öğrenciler için 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında Düzey Belirleme Sınavı (DBS) ve İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) yapılacaktır.

Sınava girmek isteyen öğrencilerin ekteki dilekçeyi doldurarak en geç 13 Eylül 2021 23.59’a kadar ydy@medeniyet.edu.tr adresine e-mail atmaları gerekmektedir.

Dilekçe örneği için TIKLAYINIZ.

  • Örnek dilekçede istenen bilgileri eksiksiz doldurun ve çıktı alarak imzalayın. (Dilekçenizin tamamını örnekteki formata uygun şekilde el yazınızla yazabilir ve imzalayabilirsiniz.)
  • Islak imzalı dilekçenizin fotoğrafını çekin ya da dilekçenizi CamScanner vb. uygulamalar kullanarak tarayın.
  • Fotoğraf dosyasını ya da taranmış dosyayı Yabancı Diller Yüksekokulu e-mail adresine gönderin:  ydy@medeniyet.edu.tr
  • Dilekçenizin bize ulaşması durumunda, “Dilekçeniz işleme alınmıştır.” cevabı, mailinizi gönderdiğiniz e-mail adresine birkaç gün içerisinde gönderilecektir. Üç (3) iş günü içerisinde tarafınıza dönüş yapılmazsa, dilekçenizi içeren e-mailinizi tekrar gönderin.
  • Gönderilen mailin takibi öğrencinin sorumluluğundadır. Yabancı Diller Yüksekokulu ulaşmayan veya geç ulaşan e-maillerin sorumluluğunu almaz.
  • Dilekçeniz okunaklı ve anlaşılır olmalı, (e-mail adresi, iletişim numarası vb.) örnekte istenen tüm bilgileri eksiksiz içermelidir.

Önemli Notlar:

2019 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş beklemeli öğrenciler, İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) öncesi Düzey Belirleme Sınavına (DBS’ye) girmeyeceklerdir.

2020 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş ve 2020-2021 akademik yılı için açılan kontenjan dâhilinde Hazırlık sınıfında eğitim almış fakat Hazırlık sınıfından başarısız olmuş İsteğe Bağlı Hazırlık Öğrencileri, Düzey Belirleme Sınavına (DBS’ye) girmeyeceklerdir.

- 2020 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş fakat 2020-2021 akademik yılında devamsızlıktan kalarak beklemeli konumuna düşmüş öğrencilerin 2021-2022 akademik yılında Hazırlık eğitiminde derslere devam etme zorunluluğu olduğundan, belirtilen akademik yılda uygun düzeye yerleştirilebilmeleri için İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) öncesi Düzey Belirleme Sınavına (DBS) girmeleri gerekmektedir. Bu öğrencilerin İngilizce Yeterlilik Sınavına girebilmek için Düzey Belirleme Sınavından 80 ve üzeri not almalarına gerek yoktur. Dilekçe veren bu beklemeli öğrenciler, Düzey Belirleme Sınavında belirtilen barajı geçemeseler de aynı hafta yapılacak olan İngilizce Yeterlilik Sınavına girebileceklerdir. Yine bu öğrencilerden (lisans alanı İngilizce olan öğrenciler hariç) İngilizce Yeterlilik Sınavından 70 ve üzeri not alarak başarılı olanlar bölümlerine başlayabileceklerdir. Lisans alanı İngilizce olan öğrenciler (İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri) için geçme notu 80’dir. İngilizce Yeterlilik Sınavından başarılı olamayan bu öğrenciler 2021-2022 akademik yılında Hazırlık programında derslere devam etmek zorundadırlar.

- 2020 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş fakat 2020-2021 akademik yılında devamsızlık dışındaki sebeplerle (Yıl Sonu Yeterlilik Sınavına girmek için yeterli puanı toplayamama veya Yeterlilik Sınavından başarılı olamama) beklemeli konumuna düşmüş öğrencilerden 2021-2022 akademik yılında Hazırlık programında derslere devam etmeyi planlayanların, belirtilen akademik yılda uygun düzeye yerleştirilebilmeleri için İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) öncesi Düzey Belirleme Sınavına (DBS) girmeleri gerekmektedir. Bu öğrencilerin İngilizce Yeterlilik Sınavına girebilmek için Düzey Belirleme Sınavından 80 ve üzeri not almalarına gerek yoktur. Dilekçe veren bu beklemeli öğrenciler, Düzey Belirleme Sınavında belirtilen barajı geçemeseler de aynı hafta yapılacak olan İngilizce Yeterlilik Sınavına girebileceklerdir. Yine bu öğrencilerden (lisans alanı İngilizce olan öğrenciler hariç) İngilizce Yeterlilik Sınavından 70 ve üzeri not alarak başarılı olanlar bölümlerine başlayabileceklerdir. Lisans alanı İngilizce olan öğrenciler (İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri) için geçme notu 80’dir. İngilizce Yeterlilik Sınavından başarılı olamayan bu öğrenciler 2021-2022 akademik yılında Hazırlık programında derslere devam edebilirler ya da sınavlara kendi imkanları ile hazırlanabilirler.

2019 veya 2020 ÖSYM sonuçlarına göre üniversitemize yerleşmiş fakat kaydını dondurmuş öğrenciler ile ilk defa 2021-2022 akademik yılında üniversitemize başlayacak olan öğrencilerin İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) öncesi Düzey Belirleme Sınavına (DBS’ye) girmeleri gerekmektedir. Bu öğrencilerden 80 ve üzeri not alan öğrenciler aynı hafta yapılacak olan İngilizce Yeterlilik Sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Düzey Belirleme Sınavında barajı geçemeyen öğrenciler ise DBS notlarına göre Hazırlık programında uygun düzeye yerleştirileceklerdir. Bu öğrencilerin sınav başvuru dilekçesi vermesine gerek yoktur.

Bu bilgilere yönelik tabloyu inceleyebilirsiniz:

*  5. grupta yer alan öğrenciler hariç tablodaki tüm öğrencilerin sınav(lar)a girebilmek için belirtilen tarihlerde dilekçe vermesi zorunludur.

  • Sınav uygulama şekli ve uygulama esasları ile sınav tarih, oturum ve saat bilgilerine ilişkin tüm detaylı bilgiler ilerleyen tarihlerde Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfası üzerinden duyurulacaktır. Öğrencilerimizin tüm güncel duyurular için web sayfamızı takip etmesi gerekmektedir.
  • Salgın sebebiyle beklenmeyen gelişmeler doğrultusunda, akademik takvimde ve sınav uygulamalarıyla ilgili yapılabilecek değişiklikler için duyuruların güncellenmesi hakkı mahfuzdur. Bu nedenle, öğrencilerimizin sınav haftası için yaptığı planlamalardan kurumumuz sorumlu değildir.